شدن
  
 
 
آرشیو
 
یکشنبه 26 بهمن‌ماه سال 1382
انتخاب ، راهکاری عملی

چه می توانیم بکنیم ، مبحثی نیست که بتوان در یک وب لاگ و با حضور مجازی به آن پرداخت . اما، طرحهایی در دست اجراست که به زودی در همین جا اطلاع خواهم داد .
بررسی آسیب شناسی مشکلات سطوح متفاوتی را در بر می گیرد ؛ جامعه شناختی ، روان شناختی و غیره .
در سطح جامعه شناحتی ارائه راهبردها به سیاستگذاریهای دولت و تغییرات کلان بر میگردد و من بر این باورم که گر چه فرد را نمی توان منفرد از جامعه و محیطش در نظر گرفت و این ها مجموعه ای در هم تنیده هستند . اما ، تغییرات کلان در سطح فرهنگ در دراز مدت و به صورت تدریجی رخ می دهند و نیاز به قدرت اجرایی دارند . دست زدن به ترکیب فرهنگی چنین تنومند نیاز به افرادی توانمند دارد . از این رو ، گمان می کنم ، اگر آماج تغییر ، فرد باشد ، هدفی دست یافتنی تر را انتخاب کرده ایم . و در این میان ناگزیر از تحلیل هستیم . چرایی وضعیت موجود شاید بتواند رهنمونی برای چگونگی فرداهایمان باشد . 
ارمغان دنیای مدرن ، انتخاب ، است . در جزیی ترین برشهای زندگی ، ما ، توانایی انتخاب های متفاوت داریم . شاید زمان آن رسیده که  رها از سلطه ی محیط ، با ارزیابی خطرهای احتمالی و فرصت های نوید بخش ، و به عبارتی با مراقبت از لحظه های انتخاب ، حکمروای خویشتن باشیم . 
بر این باورم ، انتخاب های فردی ما بر سیستم های محیطی که ما با آنها درگیر هستیم ، تاثیراتی مستقیم و غیر مستقیم می گذارد . از این رو ، ما نه تنها باید مسولیت انتخاب را در سطح فردی بپذیریم  ، بلکه ناگزیر هستیم تا مسئولیت تاثیر این انتخاب های شخصی را در محیط اطرافمان نیز بپذیریم .
به عنوان مثال ، اگر امروز و در این لحظه من سیگاری را روشن کنم ، احتمال این که دوستان خود را نیز سیگاری کنم ، افزایش می یابد و مثلا اگر من با مجموعه ای ۲۰ نقری از آدمها درگیر باشم ، ۲۰ نفر را در معرض سیگار قرار داده ام . 
از این رو ، با نهادینه شدن این روند ، ارزیابی خطرات احتمالی و تاثیراتی که انتخاب های شخصی بر محیط می گذارد ، هر لحظه می تواند به لحظه ی سرنوشت ساز بدل شود و به قول مریم به لحظه ی مورد نظر !!!در این لحظه ی سرنوشت ساز - مورد نظر !- اوضاع و احوالی فرد بدانجا کشیده می شود که عادت های جاری و آشنا به تمامی زیر پرسش می رود و راهبردهای متفاوتی در پیش روی وی  قرار می گیرد و فضای احتمالات گشوده می شود . با کشف احتمال ، موقعیت هایی که بسته و از پیش تعیین شده به نظر می رسیدند ، بار دیگر پذیرا و باز می شوند .
و این چنین است که زندگی ، پیوستاری از لحظات سرنوشت ساز است و فضای پیش روی ما آبستن تمام امکانات ........


برای عضویت در خبرنامه این وبلاگ نام کاربری خود در سیستم بلاگ اسکای را وارد کنید
نام کاربری
 
تعداد بازدیدکنندگان : 192679


Powered by BlogSky.com

عناوین آخرین یادداشت ها