شدن
  
 
 
آرشیو
 
سه‌شنبه 12 خرداد‌ماه سال 1383
رابطه -۱
پنج فاکتور اصلی در شکل گیری روابط بین فردی موثر هستند . جذابیت جسمانی ، مجاورت ، تشابه نگرشها ، شباهت جیعیت شناختی و تشابه شخصیتی .
به نظر شما جذابیت در زنان و مردان چگونه است ؟ به نظر می رسد ،  معیارهای جذابیت بین فراد تقریبا مشابه است . گر چه مسائل فرهنگی نیز بر آن بی تاثیر نیست . اما کلیتهای مشابهی نیز وجود دارد . به عنوان مثال زنانی با چشمان نسبتا درشت و بینی کوچک و چانه ی ریز حذاب به نظر می رسند . - در مورد مردان شما بگویید !! -
گاهی اوقات توصیف ما از دیگری تحت تاثیر یک صفت او قرار می گیرد . به عنوان مثال ، تحقیقات نشان داده که زنان و مردان - هر دو - افراد که چهره ی جذابی دارند ، متین ، اجتماعی ، جالب ، مستقل و مهیج می دانند . حتی اگر انها چنین نباشند و به چنین پدیده ای اثر هاله ای می گویند .
البته طبق نظریه ی همتایی ما جذابترین فرد را انتخاب نمی کنیم بلکه به فردی که از نظر میزان جذابیت شبیه ما باشد گرایش داریم . البته ممکن است خود را زیادی جذاب بدانیم و به این ترتیب در عمل دچار ناکامی خواهیم شد !! البته ممکن است جذابیت هر دو فرد در یک زمینه نباشد ، به عنوان مثال یک زن زیبا ممکن است مردی را انتخاب کند که از نظر هوش یا ثروت جذاب باشد !
اما چرا این گونه است ؟ چرا ما به افرادی گرایش داریم که جذابیت ظاهری نسبتا یکسانی با خودمان داشته باشند ؟

برای عضویت در خبرنامه این وبلاگ نام کاربری خود در سیستم بلاگ اسکای را وارد کنید
نام کاربری
 
تعداد بازدیدکنندگان : 192687


Powered by BlogSky.com

عناوین آخرین یادداشت ها